Konuşmanın sırrı

 

Duyguyu ve sevici anlatmanın hüzünü haykırmanın hayata umutla bakmanın kaç yolu vardır kim bilir ama benim bildiğim en etkili yol  güzel sözler  dir  ve bu sözler hakkında oldukça duyarlı bir çalışma içersinde bulunan uzman bir ekipten bu yazımda sizlere bahsetmek istiyorum bu ekibin adı netkaynak..

Güzel Sözler anlamlı ve duygularımızı hitab ederken kullandığımız en etkili araçlar olduğuna göre hayatımızdaki yeri oldukça büyük olduğundan emin olarak sizlere Resimli Güzel Sözlerin ne kadar önemli olduğunu anlatmak istiyorum.
Ne aradiysam bilki sende bulmusum Senden öncesi yoktu seninle var olmusum Sende bütün özlemler Sende bütün gelecek Beni bende arama Ben artik sen olmusum.

 

Güzel sözleri tam anlamıyla sizlere anlata bilmem için önce konuşma ve hitab tekniklerine değinmemiz gerektiğinden emin olduğum için bu konudan biraz bahsetmemiz gerekli.

Yeteneklerin doğuştan mı yoksa sonradan mı kazanıldığı bilim dünyasında çokça tartışılmakla birlikte tartışılmayan bir şey vardır o da başarılı olmada tesadüflerin yerinin olmadığıdır. Bundan çıkan anlam da şudur ki; hazırlık yapılmadan, bilgi dağarcığı zenginleştirilmeden, pratik ve öz eleştiri yapılmadan iyi bir hatip olunamayacağıdır.

Etkili konuşma ve hitabet lider vasfını haiz bir idarecinin mümtaz niteliklerinden biridir. Uzak ve yakın tarihte hitabetleriyle (Hz. Ali: Nechül-Be-lağa) hatta bir cümlesiyle (Atatürk: Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir… İleri!) kitleleri peşinden sürükleyen liderler bulunmaktadır. Günümüzde Sn. Recep Tayyip Erdoğan etkin hitabet yeteneği ile sadece ülkemizde değil dünya kamuoyunca da takdirle izlenmektedir. İyi konuşma sadece biçimselliğin ön plana çıkarılması demek değildir. Duygu ve düşünceleri bir yemeğe benzetirsek,

Aya bakıim ve dedimki Sen hiç gökyüzünden vazgeçebilirmisin..? tam anlamıyla bir sanat dalı olarak ele alınmalı ve o şekilde deşüerlendrilmeli. Dünyanın eski büyük devletlerinde antik Yunan döneminde bu konuda yapılmış olan bir çok çalışmayı görmemiz mümkün dünyanın kurulduğu ilk andan itibaren ses ve Güzel Sözler hayatımızdaki yerini hiç bir zaman yitirmedi

Etkili konuşma ve yazma yeteneğini geliştirmede söz sanatları konusunda yapılan pratikler bu konuda bizlere oldukça yardımcı olacaktır. Etkili bir hitab gücü anlaşılmanızı oldukça kolaylaştırır.

Sosyal paylaşım ağları facebook Kapak Sözler ve facebook Aşk Sözleri ve Resimli Aşk Sözleri gibi alanlarda netkaynak sitesi sizlere gerçekten aradığınız onlarca güzel sözü sunma konusunda oldukça başarılı ve hergün güncellenen yeni ve güze Anlamlı Sözler eklenen bu platformda sizde o anki duygularınızı paylaşacak güzel bir söz muhakka bulacaksınız.

Diksiyon; Fransızca bir kelime olup “dicter” (söylemek, buyurmak) fiilinden türemiş ve “söyleniş şekli” (fr: diction) anlamına gelen, etkili ve güzel konuşma sanatıdır. Diksiyon, tarihte önemini hep korumuştur. Güzel konuşan hep dikkatleri üzerine çekmiştir. Günümüzdeyse önemini daha da artırmıştır. Bunun nedeni kitle iletişim araçlarının gelişmesiyle insanlara ulaşmanın kolaylaşmış olmasıdır. İnsanlar kendini karşı tarafa dinletmek, karşısındakini ikna edebilmek ister. Bunu başarmanın yoluysa diksiyon ve hitabetten geçer.

Her ne kadar “Güzel konuşma, doğuştan gelen bir En Güzel Sözler yetenektir.” gibi söylemlerde bulunulsa da diksiyonun gelişim göstermesi için eğitim şarttır. Bu, yeteneği olmayanlar güzel konuşamaz manasına gelmemektedir. Bilakis eğitimini alan, insanları dinlemeyi iyi bilen, düşünerek konuşan biri diksiyonunu geliştirebilir.

Diksiyon eğitimi genel olarak şunları içermektedir: düzgün solunum ve diyaframın doğru kullanılması, ağız ve dil kaslarının geliştirilmesi, fonetik (ses bilgisi), ses eğitimi, artikülasyon buy Windows 7 Professional Edition (boğumlanma), kelime bilgisi, anlatım, jest ve mimiklerin kullanımı, metinlerin dramatize edilmesi.

Dinleme

İnsanın konuşmayı öğrenmeden önce dinlemeyi öğrenmesi gerekir. Dinleme alışkanlığı kazanmak diksiyonun en temel kuralıdır. Televizyondaki konuşmaları dinlemek (özellikle TRT spikerlerinin konuşmaları), radyo yayınları dinlemek diksiyona çok katkı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra ses kaydı yapılması ve sesin değerlendirilmesi de diksiyon gelişimini etkileyecektir. Diksiyon eğitimi alındıktan sonra dahi belli bir süre dinlemeye devam edilmelidir.

Ses Nedir? Nasıl Oluşur?

Ses, kısaca nefesin boğumlanmasının ardından kulaklara çarpan titreşimdir. İnsanlar, aralarında farklı yollarla iletişim kurmaktadırlar. Bunlar arasında en sık kullanılan ve en gelişmiş olanı sesli iletişimdir.

Sesin oluşumunda görev alan organlar akciğerler, göğüs kafesi, bel-karın kasları ve diyaframdır. Biz nefes alıp verirken bu organlar yardımıyla nefesimizi dışarıya çıkarırız. Nefes dışarı çıkarken, kadifemsi bir yapıda olan ve havaya karşı dirence sahip ses tellerine çarpar. Gırtlakta ikisi sağda ikisi solda olmak üzere dört tel vardır. Buna rağmen sadece ikisini kullanırız.

Ses oluşumu bilinçsizce ve kendiliğinden meydana gelir. Fakat diksiyon eğitimi alındıktan sonra sesin farkına varılır. Bu sayede sesin ustalıkla kullanılması gerçekleştirilir.

Sesin oluşumu ağızda, burunda, boğazda, geniz boşluğunda ve sinüs kanallarında tınlanmasıyla devam eder. Bunlarda bulunan herhangi bir hastalık (dişlerin şekilsizliği, burnun tıkanması…) sesin oluşumunu güçleştirir ve ses kalitesini düşürür. Ayrıca alkollü içecekler, damarları genişletir; sigara, mukozayı bozar. Bu da sesin oluşumunu kötü yönde etkiler.